Zadbaj o swoje zdrowie!

W Polsce kobiety najczęściej kupują biustonosze, które są za małe pod biustem. Jest to nie tylko problem natury estetycznej – może prowadzić także do różnego rodzaju schorzeń. Przede wszystkim źle dopasowany biustonosz nie spełnia swoich podstawowych funkcji, czyli nie podtrzymuje piersi. Dodatkowo zbyt ciasne (lub zbyt luźne) zapięcie przyczynia się do powstawania otarć i powoduje, że taki biustonosz staje się prostu niewygodny.

Staramy się zawsze połączyć stabilizację biustu z poczuciem komfortu. Bez względu na typ sylwetki pas biustonosza powinien idealnie przylegać, bo na nim przede wszystkim opiera się ciężar piersi.

Fiszbin nie może leżeć na piersi

Fiszbin nie może leżeć na piersi  – Narażamy się w ten sposób na długotrwały ucisk. Co z kolei skutkuje ryzykiem powstania różnego typu zgrubień i otorbień w gruczole piersiowym. Fiszbin ma okalać całą pierś, to kwestia decydująca o zdrowiu kobiety.

Biustonosz – nieodzowny składnik damskiej garderoby. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że jest odpowiedzialny lub współodpowiedzialny za wiele chorób? Nawet raka!

Dobrze dobrany stanik czyni cuda. Zapewnia zdrowie, wygodę, poprawia wygląd i chroni biust. Poprzez umieszczenie piersi na właściwym miejscu modeluje figurę, sprawia, że pojawia się talia, a sylwetka nabiera właściwych proporcji. Wpływa również na to, w jaki sposób układają się ubrania. Niewłaściwy biustonosz potrafi zrujnować zdrowie kobiety. I choć mało to pocieszające, aż 90 proc. kobiet nosi źle dopasowany stanik. Niewiarygodne, prawda? Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że tak jest na całym świecie! Amerykanki, Francuzki, Włoszki, Hiszpanki, Niemki – wszystkie noszą źle dobrane staniki.

Kiedy boli cię głowa…

Zły stanik deformuje piersi. Ale nie tylko. Kiedy dolegają nam bóle głowy i pleców, warto zacząć diagnozowanie problemu od sprawdzenia, czy rozmiar i model stanika jest właściwy. Panie zapominają, że gdy stanik jest za szeroki i ma zbyt małe miseczki, ciężar biustu jest nieodpowiednio rozłożony. Często powoduje to uszkodzenie części piersiowo-krzyżowej kręgosłupa, a w konsekwencji zator i wylew.

Zbyt wąskie lub zbyt krótkie ramiączka uciskają i ugniatają mięsień trapezowy. W konsekwencji  pojawiają się dolegliwości barków i ramion, skurcze w obrębie karku, bóle pleców i głowy. Ramiączka mogą również ograniczać swobodę łopatek.

Może być jeszcze gorzej

Specjaliści z USA dyskutują o związku pomiędzy noszeniem za ciasnego biustonosza a rakiem piersi. I choć jednoznacznych dowodów na ten temat nie ma wiadomo, że biustonosz, który jest źle dobrany, uciska mechanicznie miąższ piersi, powodując zaburzenie przepływu krwi i odpływu chłonki.

Może powodować także ucisk na nerwy międzyżebrowe lub nerwy przebiegające w tkance piersi powodując dolegliwości bólowe. Większość guzów piersi jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, jednak zastój w tkance piersi może prowadzić do poszerzenia przewodów mlecznych i prawdopodobnie sprzyja tworzeniu się torbieli.

Dobieraj biustonosz starannie

Prawidłowe dopasowanie biustonosza to przede wszystkim kwestia naszego zdrowia. W ten sposób nie tylko dbamy o swój komfort, ale zapobiegamy też potencjalnym powikłaniom mogącym pojawić się w przyszłości (jak np. stany zapalne czy zaburzenia krążenia układu chłonnego).

Nie każda kobieta jest w pełni świadoma skutków nieodpowiednio dobranej bielizny. My, kobiety, na pierwszym miejscu stawiamy rodzinę, a nasze potrzeby zazwyczaj znajdują się na końcu listy rzeczy, o które trzeba zadbać. Dlatego też nie zawsze zwracamy uwagę na takie sprawy jak odpowiednie dobranie biustonosza. A jest to kwestia naprawdę ważna, o której nie powinnyśmy zapominać.